Pioneers in the industry, we offer 4 layer slotted angle steel racks from India.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Open Rack |
| Number of Shelves | 5 Shelves |
| Load Per Level | 50–100 kg |
| Height | 3-5 Feet |
| Type | Pallet Racking |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 375 mm (3x1.25 ft) |
| Rack Height | 1800 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Load Capacity per Shelf | 75 kg |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 300 mm |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
| Load Capacity Per Layer | 150 Kg |
| Layers Per Rack | 4.0 |
| Load Per Layer | 150 kg |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Grey |
| Sheet Thickness | 1.0 mm |
| Shelf Thickness | 20 Gauge (0.9 mm) |
| Product Type | Drive-in Pallet Rack |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Construction Type | Bolted |
| Usage | Warehouse |
| Finish Type | Polished |
| Material Grade | SS 302 |
| Tensile Strength | 100-300 Mpa |
| Load Capacity per Level | 100 kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are one of the leading manufacturers and suppliers of a wide gamut of 4 Layer Slotted Angle Steel Racks. Developed in such a way so they can give long lasting usage and should have a high loading capacity, these Slotted Angle Racks are manufactured in conformity with the international standards.
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India