Heavy Duty Racks and shelving solution are frequently required in a steel plant which can sustain robust material handling solution. Durability is of prime concern and we provide heavy duty industrial storage solution to various steel plants and rolling mills.
We caters in various location like Gurgaon, Ghaziabad, Mundka, Bhahdurgarh, Haridwar, Deharudun, Amritsar, Rudrapur, Haldwani, Baddi, Sonepat, Chandigarh, Panchkula, Lucknow, Kanpur, Faridabad, Sahibabad, Kundli, Bawana, Narela etc.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Structural Type | Long Span |
| Rack Type | Multi-Tier Rack |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Load Capacity Per Level | 500kg |
| Length | 2500mm |
| Material | Mild Steel |
| Height | 6 feet |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Type | Pallet Racking |
| Brand | Aleva |
| Load Capacity Per Layer | 500 kg |
| Shelf Thickness | 1-3 mm |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Usage | Supermarket |
| Storage Capacity | 1000 kg |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Pallet Rack |
| Structural Type | Long Span |
| Load Capacity Per Level | 500kg |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Length | 2700mm |
| Material | Stainless Steel |
| Rack Height | 2400 mm (8 ft) |
| Beam Length (Span) | 2300 mm |
| Rack Depth | 900 mm |
| Height | 8 feet |
| Product Type | Storage Rack |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Design | New Design |
| Surface Finish | Polished |
| Storage Capacity | 50-100 kg |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg |
| Layers Per Rack | 3, 2 |
| Decking Type | Steel Panel |
| Best Before | Warehouse Storge Pallet, Heavy Duty |
| Brand | ALEVA |
| Color | Black |
| Shelf Thickness | 1-3 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Material Grade | SS 302 |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Layer | 4 |
| Usage/Application | Industrial |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 5 Piece
We bring forth our vast industrial experience and expertise in this business, indulged in providing superb quality assortment of Heavy Duty Shelving Rack. These heavy Duty Shelves are obtainable in wide-ranging specifications as per the needs of customers. Our product range is quality tested at each and every stage of designing process in compliance with the set industrial parameters. Our heavy Duty Shelves is known for its light weight nature.We caters in various location like Gurgaon, ghaziabad, mundka, bhahdurgarh, haridwar, deharudun, amritsar, rudrapur, Haldwani, Baddi, Sonepat, Chandigarh, Panchkula, Lucknow, Kanpur, Faridabad, Sahibabad, Kundli, Bawana, Narela etc.
Features:
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Structural Type | Selective Pallet |
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Material | Mild steel |
| Height | 8 ft |
| Number of Layers | 6 |
| Product Type | Storage Rack |
| Rack Length | 8 ft (2400 mm) |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Design | New Design |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Layers per rack | 4, 3, 2, 5, 6 |
| Load Capacity per layer | 100-150 kg, 200-250 kg, 0-50 kg, 150-200 kg, 50-100 kg |
| Type | Angle frame racks, Pigeon hole racks, Pallet Racking, Two/Three tier racks |
| Rack Depth | 900 mm (3 ft) |
| Shelf Thickness | 1-3 mm |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Color | orange & blue |
| Usage | Warehouse |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Per Layer | 500 kg |
| Storage Capacity | 1000 kg |
Minimum order quantity: 5 Piece
| Usage | Supermarket |
| Load Capacity per layer | 200-250 kg |
| Layers per rack | 4 |
| Type | Pallet Racking |
| Material | SS |
| Finishing Type | Paint Coated, Powder Coated |
| Material | Mild Steel,MS Steel |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Structural Type | Long Span |
| Rack Type | Pallet Rack |
| Number Of Levels | 3 levels |
| Material | Mild Steel |
| Length | 2500mm |
| Product Type | Mild Steel |
| Height | 8 |
| Storage Capacity | 2000 kg |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Usage/Application | Heavy Duty Storage Rack FIFO |
| Size | 10 |
| Bearing Capacity | 2000kg |
| Shelf Thickness | 1-3 mm |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity Per Level | 1000kg |
| Load Capacity Per Layer | 500 kg |
Minimum order quantity: 5 Piece
As per the varying expectations of our customers, we are indulged in providing an enormous quality range of FIFO rack system These are specially used in Industrial godawn for keeping the material. Additionally, this product passes through a series of quality checks that ensures that they are free from any defects. Clients can avail this product from us at pocket friendly price.
Features:
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Shelving Type | Slotted Angle |
| Load Capacity Per Shelf | 51-100 kg |
| Number Of Shelves | 5 Shelves |
| Usage/Application | Free Standing |
| Rack Height | 2000 mm |
| Rack Length | 900 mm |
| Color | Grey |
| Material | MS |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 kg, 100-150 kg |
| Layers Per Rack | 6, 5 |
| No. of Shelves | 5 Shelves |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Shape | Square |
| Shelf Material | MS Sheet |
| Brand | ALEVA |
| Usage Area | Library, Office, Warehouse, Retail Store, Workshop |
| Accessibility | Single Side |
| Tensile Strength | 100-300 mpa |
Minimum order quantity: 5 Piece
Leveraging over the skills of our qualified team of professionals, we are instrumental in providing supreme quality range of Shelving Systems. This Shelving Systems are extensively used in different industries for storing different items. It is known for its high load bearing capacity and dimensional accuracy. Furthermore, our product range is made by using quality material and sharp edge technology.We caters in various location like Gurgaon, ghaziabad, mundka, bhahdurgarh, haridwar, deharudun, amritsar, rudrapur, Haldwani, Baddi, Sonepat, Chandigarh, Panchkula, Lucknow, Kanpur, Faridabad, Sahibabad, Kundli, Bawana, Narela etc.
Features:
MOQ-onward
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India