Prominent & Leading Manufacturer from Noida, we offer industrial storage system, heavy duty industrial rack, mezzanine storage racks and material storage system.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Length | 6 ft (1829 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Height | 3m-11m |
| Load Capacity per Shelf | 200 kg |
| Number of Shelves | 4 |
| Rack Type | Two/Three Tier Rack |
| Brand | ALEVA |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polished |
| Finish | Powder Coated |
| Shelf Thickness | 20 Gauge (0.9mm) |
| Assembly Type | Nut & Bolt |
| Material | MS |
| Technique | Hot Rolled |
| Tensile Strength | 100-300 mpa |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 12600 / Piece Get Latest Price
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Structural Type | Long Span |
| No. Of Shelves | 4 |
| Length | 3 ft (914 mm) |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Load Capacity Per Layer | 200 kg |
| Height | 6 ft (1829 mm) |
| Load Per Layer | 200 kg |
| Number of Layers | 4 |
| Load Capacity per Shelf | 200 kg |
| Rack Length | 4 ft (1200 mm) |
| Product Type | Storage Rack |
| Number of Shelves | 4 |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Storage Capacity | 1000 kg per level |
| Usage/Application | Industrial |
| No of Layers | 4 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Finish | Powder Coated |
| Size | 1800x1200x900 |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Shelf Thickness | 22 Gauge (0.8mm) |
| Rack Depth | 900 mm (3 ft) |
| Material Grade | SS 302 |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Assembly Type | Nut & Bolt |
| Finishing | Powder coated |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 5 Piece
As per the varying expectations of our customers, we are indulged in providing an enormous quality range of Heavy Duty Industrial Racks. These are specially used in Industrial godawn for keeping the material. Additionally, this product passes through a series of quality checks that ensures that they are free from any defects. Clients can avail this product from us at pocket friendly price.
Features:
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Pallet Rack |
| Storage Capacity | 500 kg |
| Load Capacity | 300 kg/level |
| Number Of Levels | 4 Level |
| Platform Height | 2400 mm |
| Decking Type | Metal Deck |
| Material | MS |
| Brand | Aleva |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage Application | Warehouse |
| Rack Color | Blue |
| Load Capacity per layer | 150-200 kg |
| Layers per rack | 4 |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Storage Type | Pallet Racking |
| Height | 5-20 Feet |
| Load Capacity Level | 300 to 500 kg |
| System Height | Up to 2000 mm |
| No Of Levels | 6 Level |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Material | MS |
| Brand | Aleva |
| Automation Grade | Manual |
| Finishing Type | Polished |
| Number Of Layer | 5 |
| Load Capacity per layer | 200-300 kg |
Minimum order quantity: 5 Piece
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India