Our range of products include light duty storage racks and loading racks.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Long Span Rack |
| Load Per Level | 150–200 kg |
| Number of Shelves | 5 Shelves |
| Load Per Layer | 50-100 kg |
| Rack Height | 1800 mm |
| Rack Width | 1200 mm |
| Product Type | Storage Rack |
| Rack Depth | 450 mm |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Color | Blue and Orange |
| Material | SS |
| Material Grade | SS 302 |
| Brand | ALEVA |
| Layers | 4 |
Minimum order quantity: 5 Piece
These high grade quality Light Duty Storage Racks supplied by us are widely used in warehouses to store heavy and huge volume of products. These can be used to stock tonnes of materials, with maximum space utility.We caters in various location like Gurgaon, ghaziabad, mundka, bhahdurgarh, haridwar, deharudun, amritsar, rudrapur, Haldwani, Baddi, Sonepat, Chandigarh, Panchkula, Lucknow, Kanpur, Faridabad, Sahibabad, Kundli, Bawana, Narela etc.
Features:
₹ 8590 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Warehouse |
| Height | 2-8 Feet |
| Deck Panels | Steel Sheet |
| Storage Capacity | 500Kg onwards |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Supreme |
| Load Capacity Per Layer | 1000 kg |
| Frame Load Capacity | 2000 kg |
| Material Grade | SS 302 |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Layers Per Rack | 6 |
| Layers | 5 |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are a renowned firm engaged in manufacturing of a wide range of Loading Racks that are in an extensive demand by various industries in order to enhance their warehousing storage capacities. These are spacious enough and are made from best quality material that is corrosion resistant and abrasives resistance. Easily accessible, non-uniform loading ability and requiring minimum truck training, the offered range is highly conventional.We caters in various location like Gurgaon, ghaziabad, mundka, bhahdurgarh, haridwar, deharudun, amritsar, rudrapur, Haldwani, Baddi, Sonepat, Chandigarh, Panchkula, Lucknow, Kanpur, Faridabad, Sahibabad, Kundli, Bawana, Narela etc.
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India