Providing you the best range of 4 layer panel storage rack with effective & timely delivery.
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| No. Of Shelves | 4 |
| Rack Type | Floor Standing |
| Primary Material | Mild Steel |
| Number of Shelves | 5 |
| Material Grade | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| With Wheels | No |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Unit Load Capacity (Kg) | 250-300 kg per rack |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Color | Grey |
| Height | 1800 mm |
| Usage Area | Indoor |
| Product Type | Free Standing Unit, Long Span Racking |
| Suitable For | Hotel |
| Country Of Origin | Made In India |
| Finishing | powder coated |
| Frame Body | Mild Steel |
| Type | Warehouse Shelf |
| Load Per Layer | 100 kg |
| Load Capacity | 50 kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
5 Layer Panel Storage Rack is manufactured and supplied to store heavy loads in warehouses and component storage houses. We manufacture these racks using premium quality steel procured from the most authentic and recognized vendors.
Features:
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India