Offering you a complete choice of products which include selective pallet racking system, slotted angle storage racks and slotted racks.
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Storage Rack |
| No. Of Shelves | 3 |
| Load Capacity | Above 200 kg |
| Usage/Application | Warehouse |
| Material Grade | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Load per Layer | 1000-2000 kg/layer |
| Application | Warehouse |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Material | Mild Steel |
| Color | Grey |
| Usage Area | Indoor |
| Country Of Origin | Made In India |
| Type | Pallet Racking |
| Usage | Warehouse |
| Load Capacity per layer | 100-150 kg, 150-200 kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
True to its name, Selective Pallet Racks is all about adjusting the beam levels in the pallet racks to suit the need of the hour. In this kind of racking system, the beam is clipped into frames, where the pallets are supported by the beams. Aleva offers customized racking solutions where the best-suited racking system depending on the nature and quantum of business is recommended for the client. On that note, this type of racks will be best suited for warehouses where there is a need to store products across various heights. This can be ideal for storage houses that have an assortment of products belonging to different verticals.
Aleva in-house team of experts checks the requirements, analyze, design, prepare the estimate and on approval manufacture and assemble the racks at the client’s place. The adjustable racking system is customized for a true optimal floor to ceiling storage solution. Beams and uprights form the major part of the racking system just as any other pallet racking type. Pallet racking beams are made of superior quality steel that adheres to the ISI standardization.We caters in various location like Gurgaon, ghaziabad, mundka, bhahdurgarh, haridwar, deharudun, amritsar, rudrapur, Haldwani, Baddi, Sonepat, Chandigarh, Panchkula, Lucknow, Kanpur, Faridabad, Sahibabad, Kundli, Bawana, Narela etc.
Features:
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Height | 2100 mm (7 ft) |
| Number of Shelves | 4 |
| Type | Boltless, Rivet Shelving |
| Product Type | Pallet Racking |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Usage/Application | Office |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
| Material | Aluminum |
| Layers per rack | 4.0 |
| Load Capacity per layer(Kg) | 0-50 Kg, 100-150 Kg, 50-100 Kg |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Grey |
| Shelf Thickness | 20 Gauge (0.9 mm) |
| Construction Type | Bolted |
| Load per Layer | 150 kg |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Height | 1800 mm (6 ft) |
| Number of Shelves | 5 |
| Shelf Size (L x D) | 900 x 300 mm (3x1 ft) |
| Usage/Application | Office |
| Angle Thickness | 2.0 mm |
| Load Capacity Per Layer | 100-150 kg, 50-100 kg, 150-200 kg |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Color | Grey |
| Shelf Thickness | 20 Gauge (0.9 mm) |
| Layers Per Rack | 5 |
| Product Type | Free Standing Unit, Drive-in Pallet Rack |
| Construction Type | Bolted |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Frame Thickness | 10-20 mm |
| Frame Body | Mild Steel |
| Available Angle Sizes | 2.44 m, 3.00 m |
| Available Angle Thickness | 2, 2.5 mm |
| Available Shelves Sizes | 90 * 30 cm, 90 * 45 cm, 90 * 60 cm |
| Load Capacity per layer(Kg) | 50-100 |
| Load per Layer | 150 kg |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India