Manufacturer of a wide range of products which include panel storage racks, panel racks and rack panels.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Structural Type | Long Span |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Length | 6 ft (1829 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Material | Mild Steel |
| Height | 5-10 Feet |
| Load Capacity per Shelf | 150 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Finish | Powder Coated |
| Shelf Thickness | 18 Gauge (1.2mm) |
| Material Grade | Mild Steel |
| Assembly Type | Nut & Bolt |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Finishing | Polished |
| No of Layers | 2 |
| Storage Capacity | 1000 kg |
| Load Capacity Per Layer | 500 kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
MOQ-onward
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Storage Capacity | 250kg |
| Load Capacity Per Level | Upto 100 kg |
| Number Of Levels | 4 |
| Material | Mild Steel |
| Color | Grey |
| Load Capacity Per Layer | 100-200 Kg |
| Rack Length | 900 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Rack Height | 6 Feet |
| No. of Shelves | 4 Shelves |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Material Grade | Mild Steel |
| Tensile Strength | 100-300 mpa |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 10 Piece
Clients can avail from us a qualitative range of Panel Racks, which is designed by our experienced professionals. Our offered racks are developed as per the international quality standards using premium quality raw material and modern machines. These racks are methodically examined by our skilled quality controllers on well-defined parameters. We provide these racks to our clients in various sizes, finishes, designs, materials and quality. Our clients can avail these racks from us at the most competitive prices.
Features:
MOQ-onward
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | Plain Panel |
| Material | Mild Steel |
| Panel Thickness | 1.0 mm |
| Brand | Aleva |
| Height | 1800 mm |
| Width | 450 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | POWDER COATED IN ORANGE AND BLUE COLOUR |
| Size | size:-8(H)x6(L)X3(D) |
| Color | Grey |
| Length | 6 FT |
| Surface Finish | POWDER COATED |
| Usage | Safety Guard |
Minimum order quantity: 10 Piece
Features :
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India