We have gained expertise in offering genuine quality range of Skeleton Racks to the customers at highly competitive prices. These racks are manufactured in compliance with the international quality standards, by our team of experts. We offer these racks at cost-effective market leading rates.
Skeleton Rack lets you customize storage for your component system. You can assemble the modular pieces in one of five different height combinations, depending on what you need. The braces are self-aligning so you can easily fit the rack together without special tools. Slots in the braces let you wall-mount the rack for a more permanent storage solution. The rack ships flat with removable shelves, blanking panels and hardware needed for assembly.
We caters in various location like Gurgaon, Ghaziabad, Mundka, Bhahdurgarh, Haridwar, Deharudun, Amritsar, Rudrapur, Haldwani, Baddi, Sonepat, Chandigarh, Panchkula, Lucknow, Kanpur, Faridabad, Sahibabad, Kundli, Bawana, Narela etc.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Type of Rack | Slotted Angle Rack |
| Length | 3 ft (914 mm) |
| Load Capacity Per Layer | 100 kg |
| Load Capacity per Level | 50–100 kg |
| Depth | 12 inch (1 ft) |
| Load Per Level | Up to 50 kg |
| Number of Shelves | 5 |
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Height | 5-10 Feet |
| Load Per Layer | 100 kg |
| Color | Grey |
| Rack Height | 1800 mm |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Layers | 5 |
| Rack Width | 900 mm |
| Rack Length | 6 ft (1800 mm) |
| Rack Depth | 300 mm |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial, Warehouse, File Storage, Fabric Storage |
| Material Grade | SS 302 |
| Tensile Strength | 100-300 mpa |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 5 Piece
MOQ-onward
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Rack Size | 6U |
| Size | 9U |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 400 mm |
| Material | Mild Steel, Stainless Steel |
| Load Per Layer | 100-200 kg |
| Height | 5-10 Feet |
| Color | Grey |
| Frame Type | Relay Rack |
| Load Capacity | 200 kg |
| No. Of Shelves | 2, 4 |
| Rack Color | Grey |
| Material Grade | SS 302 |
| Layers | 5 |
Minimum order quantity: 10 Piece
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India