Providing you the best range of ss industrial storage racks, industrial storage racks and 3 layer industrial storage racks with effective & timely delivery.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Height | 7 ft (2134 mm) |
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Load Per Layer | 50-100 kg |
| Load Capacity per Shelf | 150 kg |
| Color | Blue |
| Number of Shelves | 3 |
| Product Type | Storage Rack |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| No of Layers | 2, 6 |
| Material | Mild Steel |
| Shelf Thickness | 18 Gauge (1.2mm) |
| Material Grade | mild steel |
| Assembly Type | Nut & Bolt |
| Technique | Hot Rolled |
| Layers per rack | 3 |
| Tensile Strength | 100-300 mpa |
Minimum order quantity: 5 Piece
Advantages of Industrial Storage Racks - Baddi:
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Length | 3 ft (914 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Height | 5-10 Feet |
| Color | Orange and Blue |
| Load Per Layer | 200-400 kg |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| No. Of Shelves | 2, 6 |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Shelf Thickness | 20 Gauge (0.9mm) |
| Material Grade | SS 302 |
| Assembly Type | Nut & Bolt |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are offering the best-in-class Industrial Storage Racks - Mohali for our valued clients. These Industrial Storage Racks are developed at our sound manufacturing unit using high-grade stainless steel and advanced machinery in complete adherence with the established parameters of the industry. Furthermore, these Industrial Storage Racks - Mohali facilitate organized storage of different products. These Industrial Storage Racks are available in different specifications and can be customized as per the varied requirements of clients.
Features of Industrial Storage Racks - Mohali:
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Length | 6 ft (1829 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Height | 5-10 Feet |
| Load Capacity per Shelf | 100 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Product Type | Storage Rack |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Iron, Mild Steel |
| Brand | Aleva |
| Finish | Powder Coated |
| Shelf Thickness | 18 Gauge (1.2mm) |
| Material Grade | SS 302 |
| Assembly Type | Nut & Bolt |
| Color | Orange and Blue |
| Layers per rack | 4 |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 5 Piece
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India