We are manufacture of Storage Shelves, we caters in various location like Gurgaon, Ghaziabad, Mundka, Bhahdurgarh, Haridwar, Deharudun, Amritsar, Rudrapur, Haldwani, Baddi, Sonepat, Chandigarh, Panchkula, Lucknow, Kanpur, Faridabad, Sahibabad, Kundli, Bawana, Narela etc.
₹ 10500 / Unit Get Latest Price
| Structural Type | Long Span |
| Number Of Levels | 5 levels |
| Material | Mild Steel |
| Height | 5-15 Feet |
| Storage Capacity | 4000 Kg |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Color | Blue & Orange |
| Surface Finish | powder coated |
| Load Capacity Per Layer | 500 kg |
| Rust Proof | Yes |
| Shelf Thickness | 15 mm |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Thickness | 2mm-2.5mm-3mm |
| Usage/Application | industries |
| Brand | ALEVA |
| Layer | 4 |
Minimum order quantity: 5 Unit
₹ 3850 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| Adjustable System | Nut Bolt |
| Material | MS |
| Height | 5-15 Feet |
| Brand | ALEVA |
| Storage Capacity | Upto 200Kg |
| Thickness | 10-20 mm |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Shelf Type | Slotted Angle |
| Shelf Load Capacity | 100 kg |
| Material | mild Steel |
| Surface Finish | Powder coated |
| Usage/Application | Office |
| Shelf Size | 900x300 mm |
| No Of Shelves | 6 |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | Aleva |
| Usage Area | Warehouse |
| Mounting | Floor Standing |
| Rack Type | Open Rack |
| No Of Racks | 6 |
| Height | 5-15m |
| Technique | Hot Rolled |
| Tensile Strength | 100-300 mpa |
Minimum order quantity: 10 Piece
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India