Offering you a complete choice of products which include 3 layer warehouse racks and warehouse storage racks.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity per Shelf | Up to 100 kg |
| Height | 1800 mm (6 ft) |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Material | Aluminium |
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 450 mm |
| Color | Blue and Grey |
| Brand | Aleva |
| Surface Finish | Polished |
| Thickness | 10-30 mm |
| Layer | 3 |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity per Shelf | Up to 250 kg |
| Height | 5-20 Feet |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| Material | Mild Steel |
| Type of Rack | Heavy Duty Rack |
| Shelf Size (L x D) | 1200 x 450 mm |
| Load Capacity Per Layer | 200-250 kg |
| Best Before | Heavy Duty |
| Finish | Powder Coated |
| Assembly | Bolted |
| Usage | Warehouse |
| Brand | ALEVA |
| Layers | 3 |
| Color | Blue and Orange |
Minimum order quantity: 5 Piece
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India