Manufacturer of a wide range of products which include 2 layer industrial storage racks and multi tier industrial storage racks.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Height | 8 ft (2438 mm) |
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 12 inch (1 ft) |
| Load Capacity per Shelf | 500 kg |
| Number of Shelves | 5 |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Load Capacity per layer | 200-250 kg |
| Type | Pallet Racking |
| Finish | Powder Coated |
| Shelf Thickness | 20 Gauge (0.9mm) |
| Material Grade | SS 302 |
| Assembly Type | Nut & Bolt |
| Finishing | POWDER COATED |
| Material | MILD STEEL |
| Usage | Warehouse |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 5 Piece
Features of 2 Layer Industrial Storage Racks - Panchkula
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Number Of Tiers | 4 Tier |
| Load Capacity Per Level | Upto 300 kg |
| Rack Type | Shelving Rack |
| Type | Pallet Racking |
| System Height | 4000 mm |
| Usage/Application | Supermarket |
| Aisle Type | Standard Aisle |
| Material | Stainless Steel |
| Load Per Layer | 100-200 kg |
| Height | 5 m |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | ALEVA |
| Staircase Type | Straight Stair |
| Usage Area | Warehouse |
| Layers | 4 |
Minimum order quantity: 5 Piece
We bring forth a large gamut of Multi Tier Industrial Storage Racks - Ludhiana. Manufactured with precision and intelligence, these products are highly acclaimed across the markets. We robustly construct these in order to fulfill the diverse needs and requirements of the customers. Our professionals ensure to manufacture these Industrial Storage Racks by making use of high grade material for exceptional durability features.
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India