Prominent & Leading Manufacturer from Noida, we offer multi tier shelving rack and three tier rack.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Tiers | 2 Tier |
| Load Capacity Per Level | Upto 300 kg |
| Rack Type | Mezzanine Rack |
| Type | Pallet Racking |
| System Height | 4800 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Aisle Type | Standard Aisle |
| Material | MILD STEEL |
| Load Capacity Per Layer | 150-200 Kg |
| Height | 5-15m |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | ALEVA |
| Decking Type | MS Panel |
| Staircase Type | Straight Stair |
| Usage Area | Warehouse |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Tiers | 2 Tier |
| Load Capacity Per Level | 301-500 kg |
| Length | 4 ft (1219 mm) |
| Depth | 18 inch (1.5 ft) |
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Type | Pallet Racking |
| Load Per Layer | 50-100 kg |
| System Height | 4000 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Load Capacity per Shelf | 200 kg |
| Aisle Type | Standard Aisle |
| Number of Shelves | 5 |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 5-15m |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | ALEVA |
| Decking Type | MS Panel |
| Shelf Thickness | 20 Gauge (0.9mm) |
| Staircase Type | Straight Stair |
| Material Grade | SS 302 |
| Assembly Type | Nut & Bolt |
| Usage Area | Warehouse |
| Weight | 1500-4500kgs/Level |
Minimum order quantity: 10 Piece
Gulshan Virmani (Proprietor)
Aleva Storage Systems
D- 243, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India